Evde Bakım Maaşı Nedir?

Evde bakım maaşı nedir; Devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın görevlendirilip takip ettiği maaştır. Evde bakıma muhtaç hasta, engelli ya da yaşlı vatandaşlara her ay bakım ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için ödeme yapılmaktadır.

 Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

Evde bakım maaşı için, ağır engelli raporu olan, hastalığı nedeniyle tuvalet, beslenme, giyinme, temizlik, merdiven inip çıkma gibi ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan tüm vatandaşlar başvurabilir.

 Evde Bakım Maaşı Başvuru Şartları Neler?

Nefes Evde Bakım Hizmetleri Merkezi Evde Bakım Maaşı Başvuru Şartlarını Neler sorusuna siz değerli hasta ve yakınlarımız için cevap veriyor.

-Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında kişinin engel oranının %50 ve üzeri olması, ağır engelli kısmında EVET ibaresinin verilmiş olması gerekmektedir.

-Engelli kişinin hayatını idame ettirebilmesi için (beslenme, temizlik, giyinmek, merdiven inip çıkmak vb.) başkasının yardımına ve bakımına muhtaç olması gerekmektedir.

-Gelir kriterlerinin, kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğunun tespiti gerekmektedir.

 Evde Bakım Maaşı için Gerekli Belgeler Neler?

Evde bakıma muhtaç kişi ve bakıcının kimlik fotokopileri

Devlet Hastanesi tarafından verilen ağır engelli raporu

Evde bakıma muhtaç kişinin iki adet vesikalık resmi

Evde bakıma muhtaç kişinin varsa vasi atanması için mahkeme raporu

 Evde Bakım Maaşı için Başvuru Nereye Yapılır?

Evde bakım maaşı için başvuru nereye yapılır sorusuna cevap arayan hasta ve yakınları öncelikle şunu iyi bilmelidirler. Özel Nefes Evde Bakım Hizmetleri Merkezi ve diğer Özel Evde Bakım merkezleri evde bakım maaş başvurularını almamaktadırlar. Çünkü; Evde bakım maaşı devlet tarafından verilen bir destek olduğu için özel kuruluşların yetkileri dışındadır.

TC Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ya da ilçe müdürlüklerine giderek başvuru gerçekleştirebilirler.

 Evde Bakım Maaşı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Evde bakım maaşı başvurusu ne zaman sonuçlanır; TC Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ya da ilçe müdürlüklerine giderek başvuru gerçekleştirildikten sonra, başvuru sonuçlanması genellikle 3 ila 6 ay içerisinde sürmektedir.

 Evde Bakım Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı sorgulaması nasıl yapılır; Evde bakım ücreti ödemelerini E-devlet sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranızı ve E-devlet şifrenizi yazarak siteye giriş yaptıktan sonra sayfada çıkan arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri” yazarak aratın. Açılan sayfada gerekli bilgiler çıkacaktır.

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

 Evde Bakım Maaşını SMS ile öğrenme

Evde bakım maaşını Ziraat Bankası aracılığı ile alanlar mesaj bölümüne BAKIYE yazarak 4747 numarasına mesaj atarak öğrenebilirler.

Nefes Evde Bakım Hizmetleri Merkezi siz değerli hasta ve yakınlarımızın en sık merak edilen sorularına en doğru zamanda yol göstermek adına cevaplamaya devam edecektir.

Geçmiş olsun dileklerimizle.

Her Nefeste Yanınızdayız…

 

Nefes aile kart sahiplerine %10’a varan indirim fırsatı. İletişim